Baltų literatūros savaitė

received_920818935177974

2021 m. rugsėjo 21 d. VDU „Atžalyno“ progimnazijos biblioteka, kartu su 4d klasės moksleiviais, mokytoja Ramune Dzigeliene dalyvavo tarptautiniame mokyklų bibliotekų projekte „Baltų literatūros savaitė / Baltu literatūras nedēļa“.

Projekto tikslas – stiprinti mokinių skaitymo motyvaciją, skatinant pažinti giminiškų tautų – lietuvių ir latvių – kalbą, literatūrą, kultūrą, istoriją.

Netradicinėje pamokoje 4d klasės mokiniai sužinojo, kodėl yra minima Baltų vienybės diena, kaip atrodo Latvijos vėliava, kas yra Latvijos sostinė, aptarė šio krašto gamtą. Skaitė 1935 m. vaikams skirto žurnalo ,,Žiburėlis“ teksto ,,Mūsų broliai latviai“ ištraukas, kurio svarbiausias sakinys buvo ,,nors šiandien lietuviai ir latviai savom kalbom nebesusikalba, tačiau broliškumo jausmas jungia jas abi“.

Moksleiviai su susidomėjimu klausėsi latviškos vaikų dainelės ,,Kas dārzā“ (,,Kas darže“). Skaitė latvių liaudies dainos ištrauką ir mėgino rasti tinkamus lietuviškus žodžius.

Saulîte dancoja                           Šoko saulužė

Sudraba kalnâ,                             Kalne sidabro,

Zeltîtas kurpîtes                          Aukso kurpaitėmis

Kâjiòâ[i].                                     Apsiavusi.

Literatūra: Butkus A. Latviai. P. 130, Kaunas: Aesti, 1995

Priega per internetą: https://alkas.lt/wp-content/uploads/2019/04/Tautosaka.pdf

Antroje pamokos dalyje moksleiviai sužinojo naujų žodžių: kūmas, gatavas, nusiplūkti reikšmes. Klausėsi skaitomos latvių liaudies pasakos „Lapė vilko siuvėja“ ir iliustravo. Moksleivių piešinių paroda papuošė bibliotekoje esanti informacinį stendą.

Dalyvaudami šiame projekte moksleiviai ne tik atvėrėme duris į kaimynų literatūros pasaulį, bet ir praturtino savo žinias.

Mokytoja Ramune Dzigeliene

Bibliotekinkas Andrius Levanavičius